Čím si pomôcť pri kŕčoch

 

Často ma klienti prosia o pomoc s kŕčami a bolesťami brucha pri symptómoch IBS. Poznám jeden dobrý liek, dostupný v lekárňach, ktorý by vám mohol pomôcť.

Pamätajte však, že IBS (syndróm dráždivého čreva) je multifaktoriálny problém, riešte ho komplexne a Buscopan (to je názov toho lieku) používajte len pri akútnom stave, kedy nepomáha nič iné.

Buscopan je bežne používaný liek na bolesť pri symptómoch IBS (syndróm dráždivého čreva) a funguje tak, že zastaví svaly v čreve, aby sa dostali do kŕčov.

Črevné svaly, ako všetky svaly, musia byť schopné kontrakcie, aby mohli normálne fungovať. Na tento účel sa chemikália nazývaná acetylcholín viaže na receptory vo svale, čo spôsobuje jeho kontrakciu.

Problémom IBS je, že tento systém je hyperaktívny, čo môže viesť k svalovým kŕčom a tým pádom k bolestivým kŕčom pre IBS pacientov. Buscopan účinkuje tak, že blokuje niektoré acetylcholínové receptory a zastavuje tieto nadmerne aktívne kontrakcie známe tiež ako IBS kŕče.

Môže Buscopan zvládnuť symptómy IBS?

Zatiaľ čo Buscopan môže pomôcť pri bolestiach súvisiacich s IBS, je nepravdepodobné, že zvládne všetky príznaky IBS. Je to preto, že IBS je multifaktoriálny stav s celým radom symptómov. Stále by ste mali očakávať, že budete musieť urobiť zmeny v stravovaní a životnom štýle, aby ste dosiahli dlhodobejšiu úľavu od symptómov IBS.

Prečo ma to ovplyvňuje?

Vedeli ste, že váš mozog je prepojený s vašimi črevami? Navzájom si odovzdávajú signály, takže keď jeden z nich nie je v poriadku, druhý tiež nie.

Stres môže byť taký intenzívny, že vytvára začarovaný emocionálny a fyzický cyklus, ktorý môže spôsobiť intenzívnu bolesť brucha. Aby ste sa cítili lepšie, musíte prerušiť cyklus medzi stresom a bolesťou.

Vyskúšajte tieto pozitívne zmeny životného štýlu, ktoré vám pomôžu zvládnuť stres a bolesť žalúdka alebo nepohodlie. Ak môžete, začleňte ich do svojej každodennej rutiny, aby ste sa celkovo cítili lepšie a pomohli vám zmierniť príznaky.

Cvičenie – chôdza, beh alebo jazda na bicykli vám pomôže rozptýliť vašu pozornosť a budete sa cítiť dobre. Pohyb okrem iného aj podporuje funkciu čriev.

Zlepšite svoju črevnú flóru – Správna črevná flóra vám pomôže zvládať stres. Zaraďte do svojho jedálnička ovocie, zeleninu a celozrnné obilniny.

Meditujte pre lepší spánok – Meditácia pred spaním vám pomôže uvoľniť sa a vyhnúť sa bezsenným nociam.

Žite okamihom – smejte sa nahlas, pozerajte film s partnerom alebo vezmite svojho miláčika na prechádzku. Užívať si každý moment.

Spojte sa s blízkymi – Stretnutie alebo rozhovor s rodinou a priateľmi vám pomôže cítiť podporu.

Kedy by ste mali užívať Buscopan?

Na rozdiel od iných liekov nemusíte Buscopan užívať pravidelne, namiesto toho ho môžete užívať tak, ako a kedy potrebujete na zmiernenie príznakov, hlavne bolestí a kŕčov. To je ideálne pre stav, ako je IBS (syndróm dráždivého čreva), ktorý sa často vyskytuje pri vzplanutí symptómov, primárne kŕčov a bolestí brucha nejasného pôvodu. Niekedy sa môžete snažiť nažívať si so svojím IBS v najväčšej pohode a aj napriek vašej enormnej snahe sa kŕče objavia. Pomôžte si, tento liek by vám mohol zabrať.

Je to bezpečné?

Rovnako ako u iných liekov, vždy existujú potenciálne vedľajšie účinky, alebo môžete mať iný zdravotný problém, čo znamená, že by ste nemali užívať Buscopan na váš IBS (syndróm dráždivého čreva) denne bez iných terapeutických zásahov ako je úprava stravy, životného štýlu a spánku. Rovnako tak môžete užívať iné lieky, ktoré by mohli mať liekovú interakciu s Buscopanom.

Aby ste predišli akémukoľvek poškodeniu vášho zdravia, vždy je najlepšie poradiť sa buď so svojím lekárom alebo registrovaným lekárnikom predtým, ako začnete užívať akýkoľvek liek.

Čo to vlastne je?

Buscopan má antispazmodický účinok, ktorý na rozdiel od analgetík cielene účinkuje na zdroj IBS kŕčov. Buscopan, ktorý je šetrný k vášmu žalúdku, ale odolný proti bolestiam brucha, začne pôsobiť už za 15 minút.

Skúste ho najbližšie pri problémoch užiť a dajte mi vedieť, či zabral.

Michaela Birkusová

Michaela Birkusová

Výživový špecialista

Recepty pre vás

Chceli by ste ukážku racionálnej stravy prospešnej pre vaše trávenie?

Vymením za váš e-mail, kde dostanete zopár chutných receptov na jedlá z mojej kuchyne, ktoré obohatia váš jedálniček a podporia prirodzený mikrobióm a imunitu..

Zadajte svoj e-mail, odošlite…

A do sekundy môžete zapínať sporák.