Search

Ako dlho trvá, kým zaberie Low FODMAP diéta?

 

Črevné príznaky sú nanič a môžu zasahovať do každého aspektu vášho života. Váš lekár vám mohol odporučiť diétu s nízkym obsahom FODMAP, ktorá vám pomôže zvládnuť príznaky. Realizácia tejto komplexnej lekárskej diéty si však vyžaduje čas a úsilie. Možno sa teda pýtate, ako dlho trvá, kým diéta Low FODMAP začne fungovať?

V tomto článku vám pomôžem odpovedať na túto otázku a povieme si aj:

Čo je diéta s nízkym obsahom FODMAP

Ako FODMAP spúšťajú symptómy

Ako dlho trvá, kým diéta FODMAP začne fungovať

Čo robiť, ak stále pociťujete príznaky

Ako vám môžem pomôcť

Čo je diéta s nízkym obsahom FODMAP?

Low FODMAP je medicínska diéta špeciálne navrhnutá tak, aby pomohla znížiť nadmernú plynatosť/vetry, nadúvanie, distenziu, bolesti brucha a zmenené pohyby čriev u ľudí so syndrómom dráždivého čreva (IBS). Diéta to robí odstránením potravín, ktoré obsahujú fermentovateľné uhľohydráty nazývané FODMAP a namiesto toho vás prinúti sústrediť sa na konzumáciu potravín s nízkym obsahom FODMAP počas 2-6 týždňov. Po tomto čase prejdete do fázy opätovného zavedenia FODMAP, kde otestujete každú zo skupín FODMAP, aby ste zistili, ktoré z nich spúšťajú symptómy.

Ak začínate s diétou s nízkym obsahom FODMAP, sústreďte sa vždy na potraviny, ktoré môžete, nie na tie, ktoré nemôžete.

Ako FODMAP spúšťajú symptómy?

Keď jete FODMAP, prechádzajú cez váš žalúdok do tenkého čreva. Tu sa zle vstrebávajú a priťahujú vodu do vášho čreva. Potom FODMAP putujú do hrubého čreva, kde ich vaše črevné baktérie fermentujú, keď rozkladajú jedlo. Táto fermentácia môže vytvoriť plyn, ktorý môže vyvolať črevné symptómy, ako je nadmerné plyny, nadúvanie, distenzia, hnačka alebo zápcha.

Musíte znížiť množstvo FODMAP, ktoré jete, aby diéta s nízkym obsahom FODMAP fungovala a aby sa vaše nepríjemné symptómy znížili. Potraviny s vysokým obsahom FODMAP by mali prejsť vaším tráviacim systémom počas 2 až 3 dní a symptómy súvisiace s týmito potravinami by sa mali zmierniť, keď baktérie prestanú fermentovať FODMAP. Preto nezvaľujte vinu na práve zjedené jedlo, môže vás trápiť včerajšia večera či raňajky a jedno jedlo môže robiť neplechu aj 2 dni.

Ako dlho trvá, kým diéta FODMAP začne fungovať?

Každý je trochu iný. Po začatí diéty Low FODMAP niektorí ľudia pocítia úľavu po 2-3 dňoch a iným môže trvať niekoľko týždňov, kým zaznamenajú zlepšenie. Rozdiely v týchto časoch odozvy môžu závisieť od toho:

-Koľko potravín s vysokým obsahom FODMAP ste jedli pred začatím diéty FODMAP.

-Ako dobrý je človek v identifikácii produktov s vysokým FODMAP.

-Ako zručne používate aktuálne zoznamy potravín a recepty s nízkym obsahom FODMAP.

-Ako dodržiavate porcie jedál s nízkym obsahom FODMAP, pretože niektoré jedlá s nízkym obsahom FODMAP sa stávajú vysokým FODMAP vo väčších porciách.

-Ako efektívne viete pracovať s manažmentom stresu, keď stres je pri ľuďoch s citlivým trávením veľkým problémom v zvládaní symptómov.

Je tiež dôležité poznamenať, že diéta s nízkym obsahom FODMAP nebude fungovať pre každého. Napríklad výskumna IBS pacientoch ukázal, že 1 zo 4 ľudí s IBS nebude reagovať na diétu s nízkym obsahom FODMAP. Vtedy je potrebné zvážiť iné doporučované postupy na zvládanie IBS.

Čo by ste mali robiť, ak stále pociťujete príznaky?

Ak ste niekoľko týždňov držali diétu s nízkym obsahom FODMAP a nezaznamenali ste výrazné zlepšenie symptómov (cieľom je asi 70 % zlepšenie symptómov, pretože nikto nemá dokonalé črevo stále), potom je čas na systematickéodstraňovanie problémov.

Tu je niekoľko otázok na zamyslenie:

-Používate vo svojich jedlách malé porcie FODMAP?

-Máte počas dňa príliš veľa ovocia s nízkym obsahom FODMAP?

-Skontrolovali ste, že vaše nápoje majú tiež nízky FODMAP (to zahŕňa všetky kávy a nápoje z kaviarní)?

-Sú vaše zoznamy potravín FODMAP aktuálne?

-Používali ste low FODMAP recepty?

-Ovplyvňujú vaše príznaky faktory ako nedostatok spánku, stres alebo úzkosť, či cvičenie?

-Nemáte v jedálničku príliš veľa tukov?

-Máte zápchu? Ak áno, pravdepodobne budete potrebovať celý rad stratégií nad rámec FODMAP, ktoré vám pomôžu zvládnuť symptómy. Patrí medzi ne hodnotenie príjmu tekutín a vlákniny, úprava polohy pri toalete, kontrola a náprava svalovej dysfunkcie a úprava ďalších faktorov životného štýlu.

Ako vám môžem pomôcť

Svoju cestu Low FODMAP protokolom nemusíte absolvovať sami. Vytvorila som program “Kurz IBS pod kontrolou”, ktorý vás prevedie každou fázou diéty s nízkym obsahom FODMAP. Môžem vám pomôcť vyriešiť vaše príznaky, uľahčiť vám diétu s nízkym obsahom FODMAP prostredníctvom chutných receptov a plánov jedál, poskytnúť vám mnoho podporných materiálov na stiahnutie a poskytnúť vám odbornú podporu prostredníctvom osobných konzultácií a e-mailu.

 

Myšlienka na záver

V tomto článku sme spolu diskutovali o tom, ako dlho trvá, kým diéta FODMAP začne fungovať. Ale ako viete, každý je individuálny. Niektorí ľudia môžu nájsť úľavu za niekoľko dní; iným to môže trvať aj niekoľko týždňov. Ak teda vaše príznaky pretrvávajú, je čas začať s riešením problémov, aby ste sa mohli rozhodnúť, či chcete pokračovať v diéte FODMAP alebo prejsť na inú stratégiu.

Vždy existuje viacero spôsobov a viacero ciest, nevzdávajte sa a hľadajte to správne riešenie pre vaše trávenie.

 

Ak hľadáte kvalitný zdroj informácií o lowFODMAP stravovaní vhodnom pri IBS a SIBO, tu je môj ebook. Lepšiu literatúru na našom trhu nenájdete 🙂

Picture of Michaela Birkusová

Michaela Birkusová

Výživový špecialista

<<< Späť na rozcestník článkov <<<

Recepty pre vás

Chceli by ste ukážku racionálnej stravy prospešnej pre vaše trávenie?

Vymením za váš e-mail, kde dostanete zopár chutných receptov na jedlá z mojej kuchyne, ktoré obohatia váš jedálniček a podporia prirodzený mikrobióm a imunitu..

Zadajte svoj e-mail, odošlite…

A do sekundy môžete zapínať sporák.