Bolesť chrbta a IBS

 

IBS – syndróm dráždivého čreva a bolesť chrbta je bežný vyhľadávaný výraz online. Možno sa aj vy pýtate, či spolu bolesti brucha a chrbta súvisia.

V tomto článku si vysvetlíme, ako môže IBS a bolesť chrbta súvisieť. Popíšeme si tiež niekoľko krokov, ako môžete vyriešiť bolesť chrbta.

JE BOLESŤ CHRBTA BEŽNÝM PRÍZNAKOM IBS?

Bolesť chrbta pri syndróme dráždivého čreva nie je bežným príznakom ani nie je na zozname príznakov potrebných na stanovenie diagnózy IBS.

Stále však existuje veľa ľudí, ktorí sa sťažujú na bolesti chrbta, keď majú IBS, takže nie ste sami, ak to pociťujete.

Bolesť chrbta je jednou z najčastejších muskuloskeletálnych ťažkostí dospelej populácie, ktorá postihuje až 84 %  pacientov.

Bolesť brucha sa považuje za bežný príznak IBS, ale v skutočnosti 53 % pacientov trpiacich IBS uvádza aj iné oblasti bolesti v tele.

Jedna štúdia naznačila, že ľudia, ktorí majú IBS, majú 2,6-krát vyššiu pravdepodobnosť bolesti chrbta ako tí, ktorí nemajú IBS.

Hoci sa zdá, že existuje spojenie medzi IBS a bolesťou chrbta, neznamená to, že IBS spôsobuje bolesť chrbta. Je tiež dôležité vedieť, že bolesť chrbta je príznakom mnohých stavov, ako je fibromyalgia a osteoartritída.

Takže, prosím, nepredpokladajte, že ak máte IBS, bolesť chrbta je súčasťou vášho stavu. Bolesť chrbta sa musí prediskutovať s lekárom a môže byť potrebné ďalšie testovanie.

Ďalšie príčiny bolesti chrbta:

-Nedostatok pohybu

-Sedavé zamestnanie

-Krátky a nekvalitný spánok

-Prílišné namáhanie

-Nesprávne držanie tela

AKO SPÔSOBÍ IBS BOLESTI CHRBTA?

Nie je úplne jasné, ako IBS spôsobuje bolesť chrbta, alebo či vôbec spôsobuje bolesť chrbta. Niektoré prepojenia sú však spomenuté vo výskume a vedci sa snažia zistiť či toto prepojenie existuje.

Rovnako aj zápcha môže mať negatívny účinok. Ak máte zápchu, môžete predpokladať, že tlak v čreve môže viesť k väčšej bolesti chrbta.

Veľa nervov spájajúcich brucho a chrbát je zdieľaných, ak je bolesť v bruchu, tieto signály bolesti môžu byť vysielané do chrbta a tým pádom máte pocit, že bolesť chrbta je spojená s vašim citlivým trávením.

Ďalšia možnosť, ktorá je založená na výskume, môže existovať v bránici. Niektorí ľudia s IBS majú dysfunkciu v pohybe bránice. Bránica je dôležitá pre stabilizáciu dolnej časti chrbta a zároveň podporuje dýchanie.

MÔŽEM SA ZBAVIŤ BOLESTI CHRBTA SPÔSOBENEJ IBS?

Ak máte nejaký čas (t.j. niekoľko týždňov) bolesti chrbta a nezlepšili sa, k tomu trpíte syndrómom dráždivého čreva, mali by ste zájsť k svojmu praktickému lekárovi, aby vylúčil akékoľvek iné príčiny bolesti chrbta skôr, ako si myslíte, že ide o vaše dráždivé črevo.

V závislosti od príčiny bolesti chrbta určí lekár liečbu.

Ak si myslíte, že vaša bolesť chrbta súvisí s mechanizmami uvedenými vyššie, potom jedným zo spôsobov, ako pomôcť zmierniť bolesť chrbta, je zvládnuť vaše IBS.

DÁ SA IBS LIEČIŤ?

K zvládaniu IBS príznakov prispieva mnoho rôznych faktorov – žiaľ, neexistuje žiadna špecifická liečba a je to veľmi individuálny stav. Každý syndróm dráždivého čreva je iný a potrebuje svoj vlastný prístup a riešenie.

Nižšie je niekoľko rôznych spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť zvládnuť IBS a bolesť chrbta.

POHYB

Na úľavu od bolesti chrbta môžu byť účinné aktivity ako pilates, joga, plávanie a chôdza. Podobne joga pri IBS zaznamenala zlepšenie závažnosti symptómov, zlepšenie fyzických funkcií a zlepšenie duševného zdravia.

Bolesť chrbta a IBS sa dajú zlepšiť pohybom, ako je joga, kvôli zvýšenej potrebe flexibility, mobility a zvýšenej stability svalov a kĺbov, zarovnania chrbtice a držania tela. Tiež veľmi významne pomáha jóga v zmysle dychových cvičení.

MENTÁLNE ZDRAVIE

Riadenie duševného zdravia na pomoc pri symptómoch IBS sa často prehliada ako užitočný nástroj. Dôkazy v tejto oblasti týkajúce sa osi čreva a mozgu však naznačujú, že sú prepojené.

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako riadiť svoje duševné zdravie pri IBS a zlepšovať kvalitu života, hľadajte tie najlepšie možnosti pre vás. Najefektívnejšie spôsoby pomoci psychike pri IBS môžu zahŕňať: kognitívno-behaviorálna terapia, mindfullness, lieky a hypnoterapia.

SPÁNOK

Všetci vieme, že dostatok spánku je dôležitý pre naše zdravie. Ak sa bavíme o dostatku spánku, veda hovorí o 6-8h spánku denne.

Nespavosť alebo nedostatok spánku zhoršujú existujúcu bolesť a kvalita spánku môže predpovedať bolesť nasledujúci deň. Je však ťažké určiť príčinnú súvislostí.

Pre tých, ktorí denne pociťujú bolesť chrbta, môže pokojnejší nočný spánok zvýšiť toleranciu bolesti. To znamená, že dokážete lepšie zvládať bolesť, ktorú cítite. Bolesť tam je, ale vyspatý človek ju lepšie toleruje.

Ak máte bolesti často, je pravdepodobné, že váš spánok bude horší, pretože nebudete môcť zaspať alebo mať pokojný spánok, budete unavení a citlivejší na akýkoľvek nekomfort.

MEDIKÁCIA

Lieky na úľavu od bolesti  chrbta by mohli doplniť liečbu bolesti chrbta a  tým pádom aj vášho IBS. Najlepšie je prediskutovať najlepšiu možnosť liečby pre vás so svojím lekárom.

SÚHRN

IBS – syndróm dráždivého čreva a bolesť chrbta nie sú špecificky spojené, ani bolesť chrbta nie je zahrnutá v podmienkach na stanovenie diagnózy IBS.

Predpokladá sa však, že symptómy nadúvania a zápchy, nervy medzi bruchom a spodnou časťou chrbta,alebo znížená funkčnosť  bránice by mohli poukazovať na bolesť chrbta pri IBS.

Ak máte obavy z bolesti chrbta, ktorú môžete pociťovať, odporúčam vám navštíviť svojho praktického lekára, aby vylúčil akékoľvek iné príčiny, prípadne vás doporučil do špecializovanej ambulancie.

 

Ak potrebujete pomôcť so svojím syndrómom dráždivého čreva, ozvite sa. Som špecialista na manažment pacientov s IBS. Ťuknite email info@michaelabirkusova.sk

Michaela Birkusová

Michaela Birkusová

Výživový špecialista

Recepty pre vás

Chceli by ste ukážku racionálnej stravy prospešnej pre vaše trávenie?

Vymením za váš e-mail, kde dostanete zopár chutných receptov na jedlá z mojej kuchyne, ktoré obohatia váš jedálniček a podporia prirodzený mikrobióm a imunitu..

Zadajte svoj e-mail, odošlite…

A do sekundy môžete zapínať sporák.