Spôsobuje IBS hemoroidy?

Ak trpíte sydrómom dráždivého čreva, čiže v skratke IBS, a zároveň hemoroidmi, ste na správnom mieste. IBS sám o sebe je veľmi náročný na riešenie. Ďalšie problémy, ktoré vznikajú popri IBS, ako sú hemoroidy, môžu vo vás vyvolať pocit beznádeje.

V tomto článku budem písať o tom, čo sú hemoroidy, o bežných príznakoch a príčinách, či IBS spôsobuje hemoroidy a poskytnem niekoľko rád, čo môžete urobiť, keď máte IBS aj hemoroidy.

 

ČO SÚ HEMOROIDY?

Hemoroidy, tiež známe ako “zlatá žila”, sú zväčšené krvné cievy, ktoré sa vyvíjajú v konečníku alebo v análnej oblasti. Môžu byť vnútorné (v konečníku) alebo vonkajšie (okolo otvoru konečníka).

Vonkajšie hemoroidy sú najčastejšie a často majú najviac fyzické a obťažujúce symptómy (1).

Približne 50 % dospelých má vo veku 50 rokov hemoroidy (Fox a kol. 2).

Bežné príznaky hemoroidov zahŕňajú (3):

-Jasne červená krv v tvojom hovienku

-Svrbivý alebo podráždený konečník

-Časté nutkanie na stolicu bez stolice

-Hlien vychádzajúci z vášho konečníka

-Hrčky na konečníku

-Bolestivý konečník

 

AKÉ SÚ RIZIKOVÉ FAKTORY HEMOROIDOV?

K rozvoju hemoroidov môže prispieť viacero faktorov.

Predpokladá sa, že všetky nižšie uvedené faktory vedú k zvýšenému tlaku na konečník, alebo análnu oblasť, čo je príčinou vzniku hemoroidov:

-Vysoký index telesnej hmotnosti

-Chronická zápcha

-Chronická hnačka

-Trávenie dlhšieho času sedením na záchode

-Sedavý spôsob života

-Tehotenstvo

-Rodinná história

-Zápalové ochorenie čriev (1)

 

SPÔSOBUJE IBS HEMOROIDY?

Výskum ukázal vzťah medzi syndrómom dráždivého čreva a rozvíjajúcimi sa hemoroidmi (4).

Predpokladá sa, že ľudia s IBS – syndrómom dráždivého čreva, ktorí trpia zápchou alebo hnačkou, sú náchylnejší na vznik hemoroidov.

Je to preto, že zvýšený tlak spôsobený napätím na pohyb čriev a dlhším sedením na toalete spôsobuje zvýšený tlak v konečníku, čo vedie k hemoroidom.

 

AKÚ STRAVU BY STE MALI JEŠŤ NA ZLEPŠENIE IBS A HEMOROIDOV?

Možno sa pýtate, či existuje špecifická diéta, ktorú by ste mali dodržiavať na zlepšenie IBS a hemoroidov.

Nižšie si povieme o stravovacích stratégiách, ktoré môžu byť implementované na pomoc IBS, pomáhajúc pri liečbe a prevencii budúcich hemoroidov.

Aby sme zvládli hemoroidy spôsobené IBS, musíme znížiť potrebu namáhania sa na toalete, vyhnúť sa zápche a vyriešiť hnačku.

Neexistujú žiadne špecifické potraviny, ktoré by preukázateľne pomáhali hemoroidom. Existujú však špecifické diéty a druhy potravín, ktoré zlepšujú rizikové faktory súvisiace s výskytom hemoroidov. A tiež špecifický lowFODMAP protokol, ktorý slúži na manažment syndrómu dráždivého čreva.

 

ZACIELENÉ NA ZÁPCHU

Vláknina vám pomôže zmäkčiť vaše hovienko, uľahčí jeho priechod konečníkom a vďaka vláknine v strave potrebujete menej námahy pri jeho vytláčaní a strávite kratší čas na toalete.

Mali by ste sa zamerať na približne 30 g vlákniny denne rozložených do min 3 hlavných jedál a menších snackov. Niektorí ľudia zistia, že keď sa snažia zvýšiť obsah vlákniny vo svojej strave, ich príznaky IBS sa „zhoršia“.

Vedieť, ktoré typy vlákniny si vybrať a ktoré potraviny ich obsahujú, môže byť užitočné pri predchádzaní nežiaducich vedľajších účinkov. Zapamätajte si, že pridávať vlákninu do vášho jedálnička (ak tam predtým moc nebola) musíte postupne, pomaly, krok po kroku. Pri rýchlom náraste vlákniny v strave si vyrobíte prúser. A vo finále môžete ešte zhoršiť prejavy hemoroidov.

Je tiež dôležité zabezpečiť dostatok vypitej vody, najmä ak zvyšujete príjem vlákniny. Odmerajte si denný príjem nesladenej, čistej vody, prípadne bylinkových čajov a ak ste niekde pri čísle 2 litre, tak ste v pohode. Ak je to menej, začnite pridávať.

 

ZACIELENÉ NA HNAČKU

Pre IBS-D je vyhýbanie sa kofeínu, alkoholu a korenistým a tučným jedlám len niekoľkými kľúčovými vecami, ktoré je potrebné implementovať, aby ste pomohli zvládnuť hnačku.

Užívanie vlákninových výživových doplnkov môže byť tiež užitočným spôsobom na zlepšenie hnačky a zápchy. Veľmi dobrým nástrojom pre zlepšenie konzistencie vášho hovienka je psyllium. Poraďte sa s výživovým či nutričným špecialistom o množstve a systéme užívania psyllia pri vašich tráviacich ťažkostiach. Psyllium pomôže ako s hnačkou, tak aj so zápchou, len je potrebné dodržiavať niektoré pravidla pri jeho užívaní. Napríklad, pamätajte, že 1čl psyllia denne potrebuje navyše v pitnom režime min 3dcl vody. Čiže ak pijete bežne cca 1,5l tekutín denne (nepočítam kávu a žiadne sladké nápoje, len čistú vodu, prípadne neosladený čaj), pridajte si aspoň jeden veľký pohár vody.

A ak sa rozhodnete pridať si do denného jedálnička zmesové vlákninové doplnky, určite dbajte na správny výber typov vlákniny v produkte. Pamätajte, že taký inulín je síce skvelý pre “zdravého” človeka, pri citlivom trávení je možné, že vaše obtiaže zhorší. Ideálne je, ak sa pri výbere vlákniny vo výživových produktoch poradíte s nutričným či výživovým špecialistom trénovaným na manažment IBS.

 

POMÔŽU PROBIOTIKÁ NA HEMOROIDY?

Pojem probiotikum označuje živé mikroorganizmy (baktérie, kvasinky, spóry), ktoré majú pozitívny vplyv na vaše zdravie alebo na príznak, ktorý môžete mať (5).

Niektoré kmene probiotík vo výskume preukázali, že zmierňujú symptómy IBS, vrátane zápchy a hnačky, a tak môžu pomôcť zvládnuť vaše hemoroidy liečbou príčiny v mikrobióme.

Probiotiká nezaberajú na každého. Na vaše príznaky sa odporúča vyskúšať probiotikum špecifické pre daný problém. Nekupujte akékoľvek probiotiká v lekárni, hľadajte také, ktoré sú vhodné presne pre citlivé trávenie a sú určené na syndróm dráždivého čreva.

 

JE JOGURT DOBRÝ NA HEMOROIDY?

Možno ste už počuli, že jogurt môže pomôcť pri IBS a hemoroidoch. Normálne jogurty pravdepodobne nezhoršia alebo nezlepšia hemoroidy, pokiaľ nemáte intoleranciu laktózy.

Tiež predstava, že jogurt spôsobuje zápchu, je mýtus, preto sa netreba jogurtom vyhýbať, ak máte zápchu.

Špecifické jogurty obsahujúce niektoré probiotiká by vám mohli pomôcť pri zápche, a teda pomôcť zvládnuť vaše hemoroidy. Vyberajte si vždy čisté, neochutené biele jogurty s obsahom živých mliečnych kultúr. A pozor na laktózu, ak ste na ňu citlivý, siahnite vždy po bezlaktózových jogurtoch.

 

MÔŽE DEHYDRATÁCIA SPÔSOBIŤ HEMOROIDY?

Áno. Dehydratácia môže viesť k zápche alebo ju zhoršiť, čo vedie k rozvoju hemoroidov, pretože ak musíte na záchode veľa tlačiť, hovienko je tvrdé a “škriabe”, vaše hemoroidy budú trpieť.

Ak nepijete dostatok vody, vaša stolica bude tvrdá a suchá, čo bude mať za následok zápchu. Zamerajte sa na 35 ml vody na kg telesnej hmotnosti, aby ste sa uistili, že budete dostatočne hydratovaní. Odsledujte si denný príjem tekutín tak, že si ráno postavte na pracovný stôl 1,5l fľašu s čistou vodou a do večera by mala byť vypitá. A pokojne pridajte ráno zelený čaj a večer medovkový čaj.

Ak je pitie čistej vody nudné, pridajte do vody niekoľko plátkov citróna alebo pomaranča, aby bola zaujímavejšia. Môžete tiež hydratovať pomocou bylinných čajov, primiešania ovocných štiav, všetko však s mierou. Čisté džúsy, či ochutené sladké vody môžu vaše hemoroidy zhoršiť.

Indikátorom dobrej hydratácie je svetložltá farba moču.

 

LEKÁRSKA RIEŠENIE HEMOROIDOV

Hemoroidy je možné zvládnuť pomocou lokálnej liečby, užívaním liekov proti bolesti a dokonca možno zvážiť procedúry a chirurgický zákrok (6).

Bežné liečebné postupy pri hemoroidoch zahŕňajú:

-sedacie kúpele (poraďte sa v lekárni)

-masti, gély a krémy na hemoroidy (poraďte sa v lekárni)

-lieky proti bolesti (paracetamol, ibuprofén)

-lieky na žilné ochorenia, tzv venotoniká (toto indikuje len lekár)

Tieto lokálne ošetrenia vo forme mastí a krémov obsahujú lubrikanty, ktoré pomáhajú zmierniť podráždenie, lokálne anestetiká môžu zmierniť bolesť, svrbenie a pálenie, kortikosteroidy zmierňujú zápal a bolesť.

Dajú sa kúpiť vo voľnom predaji v lekárni, rovnako ako lieky proti bolesti, ako je paracetamol a ibuprofén, ktoré môžu tiež pomôcť zmierniť bolesť.

Ak lieky proti bolesti alebo lokálna liečba neposkytujú adekvátnu úľavu, môžu byť indikované nechirurgické a chirurgické postupy.

Ak si myslíte, že máte hemoroidy, vždy sa poraďte so svojím lekárom, aby ste mohli vylúčiť iné príčiny príznakov, ako je krvácanie z konečníka.

Váš lekár vám tiež bude vedieť poradiť o najlepšej stratégii liečby vašich hemoroidov.

 

SÚHRN

Príčina vašich hemoroidov môže súvisieť s vaším IBS, keďže symptómy spojené s IBS, vrátane hnačky a zápchy, môžu spôsobiť nadmerný tlak vo vašom konečníku a okolo neho.

Ak si myslíte, že vaše hemoroidy sú spojené s vaším IBS, stojí za to získať správnu radu, ktorá vám pomôže zvládnuť vaše IBS od výživového špecialistu, čo pomôže predchádzať budúcim hemoroidom a zvládať tie súčasné.

Cielené probiotiká môžu byť použité na pomoc pri liečbe IBS, a preto môžu byť prospešné pre vaše hemoroidy.

Ak jogurty obsahujú probiotiká, ktoré preukázateľne pomáhajú IBS, môžu byť tiež prospešné.

Hoci ide pravdepodobne len o hemoroidy, ak vo svojej stolici uvidíte krv, vždy ju nechajte vyšetriť lekárom a vyhľadajte vhodné možnosti liečby.

 

LITERATÚRA

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500009/

  Fox A, Tietze PH, Ramakrishnan K. Anorektálne stavy: hemoroidy. FP Essentials. 2014;419:11–19.

https://www.nhs.uk/conditions/piles-haemorrhoids/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4261279/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2666378/

https://cks.nice.org.uk/topics/haemorrhoids/management/management/

 

Ak potrebujete pomôcť so svojím syndrómom dráždivého čreva, ozvite sa, rada Vám pomôžem info@michaelabirkusova.sk

Picture of Michaela Birkusová

Michaela Birkusová

Výživový špecialista

Recepty pre vás

Chceli by ste ukážku racionálnej stravy prospešnej pre vaše trávenie?

Vymením za váš e-mail, kde dostanete zopár chutných receptov na jedlá z mojej kuchyne, ktoré obohatia váš jedálniček a podporia prirodzený mikrobióm a imunitu..

Zadajte svoj e-mail, odošlite…

A do sekundy môžete zapínať sporák.