IBS vs. SIBO

 

Pochopenie rozdielu: IBS vs. SIBO

Syndróm dráždivého čreva (IBS) a prerastanie baktérií v tenkom čreve (SIBO) sú dva stavy, ktoré môžu spôsobiť značné nepohodlie a tráviace problémy. A veľmi znížiť kvalitu života. A veľmi sa na seba podobajú.

Aj keď majú niektoré podobnosti, je dôležité rozpoznať ich rozdiely, aby sa zabezpečila presná diagnóza a účinná liečba. V tomto článku sa spolu ponoríme do rozdielov medzi IBS a SIBO, objasníme si ich symptómy, príčiny a liečebné prístupy.

 

Pochopenie IBS

Syndróm dráždivého čreva (IBS) je funkčná gastrointestinálna porucha, ktorá postihuje hrubé črevo. Ide o chronický stav charakterizovaný:

-opakujúcimi sa bolesťami brucha

-nadúvaním

-plynatosťou

-zmenenými črevnými pohybmi (hnačka, zápcha alebo oboje).

IBS nespôsobuje trvalé poškodenie čriev a nezvyšuje riziko vzniku iných gastrointestinálnych ochorení. Jeho presná príčina nie je známa, ale spúšťače môžu zahŕňať prekonané infekcie, potravinovú intoleranciu, chronický stres, hormonálne zmeny a zmenenú črevnú motilitu.

 

Čo to je SIBO

K prerastaniu baktérií v tenkom čreve (SIBO) dochádza vtedy, keď dochádza k nadmernému rastu baktérií v tenkom čreve. Na rozdiel od IBS sa SIBO vyznačuje nerovnováhou baktérií v nesprávnej časti tráviaceho systému. Tenké črevo má mať relatívne nízky počet baktérií, ale pri SIBO baktérie z hrubého čreva migrujú nahor a množia sa.

Toto premnoženie zasahuje do správneho trávenia a vstrebávania živín, čo vedie k príznakom ako napr:

-bolesť brucha

-nadúvanie

-plynatosť

-zmenené črevné návyky (hnačka, zápcha alebo oboje)

Ďalšie príznaky môžu zahŕňať aj zlú chuť do jedla, nevoľnosť, nedostatok živín a reflux.

Aj vy vidíte skoro rovnaké prejavy u oboch ťažkostí? Príznaky sa môžu prejavovať veľmi podobne v oboch prípadoch a predpokladá sa, že sa veľa prekrývajú a dokonca sa ukazuje, že veľmi často ľudia s IBS trpia v určitom období života aj SIBO.

 

Kľúčové rozdiely, ktoré treba vedieť

Miesto výskytu

IBS postihuje predovšetkým hrubé črevo, zatiaľ čo SIBO špecificky postihuje tenké črevo.

Premnoženie baktérií

Zatiaľ čo SIBO je charakterizované nadmerným rastom baktérií v tenkom čreve, IBS nie je priamo spojené s nadmerným rastom baktérií.

Základné príčiny

IBS sa považuje za funkčnú poruchu, pričom k jej rozvoju prispievajú rôzne faktory vrátane stresu, stravy a genetiky. Na druhej strane SIBO často vzniká v dôsledku štrukturálnych abnormalít alebo dysfunkcií v čreve, ako sú problémy s intestinálnou pohyblivosťou, alebo anatomické abnormality a dysbióza mikrobiómu.

Diagnóza

Diagnóza IBS je typicky založená na vzorcoch symptómov a vylúčení iných gastrointestinálnych porúch. SIBO však vyžaduje špecifické diagnostické testy, ako sú dychové testy, alebo kultivácie naberané z tenkého čreva, aby sa zistilo premnoženie baktérií.

Liečebné prístupy

Hoci neexistuje žiadny „liek“ na IBS, jeho manažment sa primárne zameriava na zmiernenie symptómov prostredníctvom diétnych úprav, zvládania stresu a liekov. Na druhej strane SIBO možno liečiť antibiotikami na zníženie nadmerného rastu baktérií spolu so zmenami stravovania, aby sa zabránilo opakovaniu a vhodne zvolenými probiotikami na komplexnú úpravu mikrobiómu. Treba mať na zreteli, že IBS sa nedá “vyliečiť” natrvalo, dajú sa pochopiť reakcie tela a upraviť si životný štýl tak, aby ste sa cítili už do konca života viac dobre ako zle. Pri SIBO existuje možnosť pri správnych postupoch a skorých zásahoch do terapie účinne odstrániť tento problém a aj keď SIBO má tendenciu sa k človeku vrátiť, je to len preto, lebo neboli dodržané špecifické postupy pri liečbe zo strany klienta. Často počujem vetu: “Už mi bolo dobre, tak som si jedol a robil znova všetko po starom”. No a potom sa SIBO vráti a znova otravuje.

Prekrývajúce sa faktory

Je dôležité poznamenať, že IBS a SIBO môžu koexistovať a jednotlivci s IBS si môžu tiež vyvinúť SIBO v dôsledku faktorov, ako je zhoršená motilita čriev, alebo zmenený mikrobióm. Okrem toho sa niektoré príznaky IBS a SIBO môžu prekrývať, čo sťažuje diagnostiku bez vhodného testovania. Samodiagnostika určite nie je správna!

Rozlišovanie medzi IBS a SIBO je kľúčové pre presnú diagnózu a účinnú liečbu. Zatiaľ čo IBS postihuje primárne hrubé črevo a je funkčnou poruchou, SIBO špecificky zahŕňa premnoženie baktérií v tenkom čreve. Pochopenie jedinečných charakteristík každého stavu pomáha zdravotníckym pracovníkom vyvinúť liečebné plány na mieru na zmiernenie symptómov a zlepšenie kvality života pre tých, ktorí sú postihnutí týmito tráviacimi poruchami. Ak máte podozrenie, že máte IBS alebo SIBO, poraďte sa s lekárom pre správne vyhodnotenie a usmernenie v terapii vášho zdravotného problému.

 

Boli vám diagnostikované IBS alebo SIBO?

Michaela je odborníčka na výživu čriev, ktorá pracuje výhradne s ľuďmi, ktorí chcú zlepšiť svoje črevné problémy prostredníctvom unikátneho programu “IBS pod kontrolou”. Viac o práci s Michaelou a jej programe sa dozviete tu.

Michaela Birkusová

Michaela Birkusová

Výživový špecialista

Recepty pre vás

Chceli by ste ukážku racionálnej stravy prospešnej pre vaše trávenie?

Vymením za váš e-mail, kde dostanete zopár chutných receptov na jedlá z mojej kuchyne, ktoré obohatia váš jedálniček a podporia prirodzený mikrobióm a imunitu..

Zadajte svoj e-mail, odošlite…

A do sekundy môžete zapínať sporák.