Exotický losos

 

Mangold bol donedávna pre mňa len názov, ktorý som nepoznala a nevedela čo sa za ním skrýva. Objavila som ho však v obchode, kúpila ho (najprv som skontrolovala jeho FODMAP zaťaženie cez apku) a skúsila s ním niečo uvariť. A viete aké to bolo mňam? Odvtedy je mangold v našej domácnosti varený-pečený, je ich niekoľko druhov. Biely, veľký je skvelý na toto rýchle večerové jedlo, ktoré si môžete zobrať aj na druhý deň do práce ako obed.

 

7min príprava/20min varenie/pečenie

 

INGREDIENCIE:

1 filet čerstvého lososa

1 veľký biely mangold

250g čerstvých šampiónov (ak ich netolerujete, skúste hlivu, prípadne použite konzervované)

1 jarná cibuľka (lowFODMAP použite len zelenú časť)

1ks rastlinnej smotany ryžovej

soľ, korenie, muškátový orech

cesnakový olivový olej

ghee maslo

 

POSTUP:

Lososa si umyte, osušte, osoľte, okoreňte, kvapnite cesnakovým olejom a dajte upiecť na 200st na cca 10min. Po dopečení vyvetrajte trúbu a znova zatvorte, nechajte lososa odpočívať ešte 15min v teple.

 

Mangold si jemne umyte pod tečúcou vodou a oddeľte si stonky od listov. Nakrájajte stonky na kocky do jednej misky a listy pokrájajte na dlhé rezance do druhej misky. Jarnú cibuľku si nakrájajte na menšie kúsky, ak idete na lowFODMAP stravovaní, použite len zelenú časť, inak bude Vaše trávenie protestovať 🙂  Šampióny či hlivu si nakrájajte podľa Vašich chutí a preferencií.

Na woku si rozpustite ghee maslo, opražte jemne cibuľku a pridajte len stonky z mangoldu, jemne opražte a zalejte troškou vody. Pridajte nakrájané šampióny/hlivu. Osoľte, okoreňte a nechajte podusiť cca 10min, kým nebudú stonky mangoldu aj šampióny mäkké. Pridajte listy mangoldu premiešajte a poduste 5min. Pridajte ryžovú smotanu a nechajte prejsť varom na pár sekúnd. Strúhnite muškátový orech 2-3 strúhnutia, dobre premiešajte a máte hotovo.

 

Na omáčku z mangoldu a šampiónov naservírujte pečeného lososa, kvapnite kvapkou limetky či citrónu a spravte si k tomu hrianku z kváskového chlebíka. Večera či obed ako vymaľovaný 🙂

 

Michaela Birkusová

Michaela Birkusová

Výživový špecialista

Recepty pre vás

Chceli by ste ukážku racionálnej stravy prospešnej pre vaše trávenie?

Vymením za váš e-mail, kde dostanete zopár chutných receptov na jedlá z mojej kuchyne, ktoré obohatia váš jedálniček a podporia prirodzený mikrobióm a imunitu..

Zadajte svoj e-mail, odošlite…

A do sekundy môžete zapínať sporák.