Kváskový chlieb

 

Kváskový domáci chlieb. Milovaný aj nenávidený. Milovaný kvôli chuti, vôni, stráviteľnosti. Nenávidený kvôli časovej náročnosti, mýtom a povedačkám. Podmienkou je mať funkčný, zdravý a voňavý kvások, ja mám ražného Karola. Každý kvások musí mať meno, je to živý “tvor”, preto ak svoj nemáte pomenovaný, tak mu rýchlo vymyslite meno. Je to dôležité 🙂 Mnoho pacientov s IBS a IBD na lowFODMAP stravovaní oceňujú dobrú stráviteľnosť kváskového pečiva práve kvôli kvalitnej fermentácii obilnín, kde sa odstránia fruktány, ktoré zvyknú robiť ťažkosti. Určite si ho však najprv vyskúšajte od susedy, či ho vaše trávenie zvládne a až potom sa pustite do vlastnej výroby a výchovy svojho vlastného Karola.

Ak ešte svojho Karola nemáte a chcete, napíšte mi. Pošlem Vám sušeného Karola aj s návodom na oživenie.

 

rozkvas 6-12h

cesto 25min

kysnutie 2-4h

pečenie 45min

 

INGREDIENCIE:

Rozkvas

2 lyžice ražného (pšeničného) kvásku

100g múky

100g vody

Cesto

700g múky (špaldová, pohánková, pšeničná, ryžová – najlepšie je ich kombinovať)

450g vody (môžeme vymeniť za pivo)

2 lyžice oleja

soľ, semienka

 

POSTUP:

Rozkvas si spravte napríklad ráno, trvá to 5min. Všetko spolu zmiešajte v miske, prekryte igelitovým vreckom a choďte do práce. Keď sa vrátite domov, šupnite rozkvas do nádoby na miesenie cesta. Mal by byť krásne bublinkový, voňavý a neobschnutý. K rozkvasu pridajte múku, vodu a olej. Poriadne cesto nechajte v miesiči premiešať, cca 10min. Vypnite a nechajte odležať cca 30min (ja niekedy naň aj zabudnem, nevadí mu to). Keď idete okolo kuchyne a stroja, pustite miesenie na chvíľočku, len nech sa cesto trošku premiesi a opäť vypnite. Po cca hodinke takéhoto strojového premiešavania pridajte 2 čajové lyžičky soli a semienka ak máte radi. Poriadne nechajte premiesiť, cca 5-7min malo by sa cesto pekne odliepať od stien misky. Opäť nechajte postáť cesto v miske, teraz už skráťte “zabúdanie” naň na cca 30-50min, sem-tam môžete premiesiť kratučko.

Cesto vyberte z misky na pomúčenú dosku, trošku ho roztľapkajte a ponaťahujte a potom ho pekne poskladajte z jednej strany na druhú. Pohrajte sa s ním tak, aby ste dosiahli poprekladaný šúľok. Aby sa vám zmestil do ošatky. Ak máte podlhovastú ošatku, tak vypracujte cesto do jej tvaru. Ak okrúhlu, tak zachovajte jej tvar. Ošatka má byť vysypaná zemiakovým škrobom. Cesto do ošatky uložte spojom dole, prekryte igelitovým vreckom tak, aby neobschlo a nechajte na linke kysnúť cca 2-4h. Podľa toho, ako máte doma teplo. Ak je cesto zdvojnásobené, treba už piecť aj po hodine.

Keď už je chlebík pekne nakysnutý (ideálne dvojnásobný od vloženia do ošatky), rozpáľte si trúbu na maximum. Do trúby vložte plochý plech na spodok trúby a nechajte plech poriadne vypiecť zároveň ako sa nahrieva trúba.

Keď je trúba vyhriata (ja nechávam dvakrát vypnúť a zapnúť kontrolku zohriatia), dajte si na nejakú šmykľavú podložku (ja mám sklenenú krájaciu dosku z Lidl) papier na pečenie, vyhoďte naň nakysnutý chlebík, poriadne postriekajte čistou vodou a čo najrýchlejšie šuchnite chlebík na papieri (vrátane papiera) na rozpálený plech. Snažte sa čo najmenej mať otvorenú trúbu, aby tam bolo fakt peklíčko.

Pečieme na tejto maximálnej teplote 15min, potom otvoríme, vyvetráme trúbu a stiahneme teplotu na 170st. Poriadne chlebík opäť v trúbe postriekame vodou, pokojne si ho aj obracajte, a pečieme ešte 30min. Ja ho počas tohto polhodinového wellnessu ešte aspoň raz v trúbe postriekam, kôrka bude extra chrumkavá. Po upečení vyberieme chlebík na mriežku, poriadne ho celý postriekame vodou a necháme vychladnúť.

Ak ste si robili chlebík tak, že rozkvas ste spravili ráno a po príchode z práce išlo kysnutie a pečenie, je večer a chlebík môže pokojne oddychovať celú noc na mriežke na linke. Prekryte si ho čistou utierkou, ráno bude dokonalý.

Vyvarujte sa krájaniu horúceho chleba, musí postáť a oddychovať na mriežke minimálne hodinu a pol aby bol krájateľný a nepokazili ste si svoju “celodennú” makačku.

 

Aj keď to vyzerá, že je celý proces náročný, keď ho raz chytíte do ruky a zautomatizujete, príde vám to ako jednoduchý a nenáročný proces a to, čo vám domáci kváskový chlebík dá, to vám nedá žiadny chlebík široko ďaleko 🙂

Michaela Birkusová

Michaela Birkusová

Výživový špecialista

Recepty pre vás

Chceli by ste ukážku racionálnej stravy prospešnej pre vaše trávenie?

Vymením za váš e-mail, kde dostanete zopár chutných receptov na jedlá z mojej kuchyne, ktoré obohatia váš jedálniček a podporia prirodzený mikrobióm a imunitu..

Zadajte svoj e-mail, odošlite…

A do sekundy môžete zapínať sporák.