Search

Práca a IBS

ibs, syndrom, drazdiveho, creva, praca, choroba

 

Zistili ste niekedy, že je náročné zvládnuť symptómy IBS v práci? Ak ste odpovedali áno, buďte si istí, že nie ste sami. Pripravila som niekoľko rád, ktoré môžu byť užitočné, keď zaznamenáte vzplanutie symptómov počas pracovného dňa.

Príprava jedál s nízkym obsahom FODMAP

Príprava jedla s nízkym obsahom FODMAP nemusí byť časovo náročná ani frustrujúca. Vďaka mnohým receptom dostupným na mojej webovej stránke vás mám pokrytých od raňajok až po večeru uprostred vášho nabitého pracovného programu. Niekedy môže byť užitočná aj príprava jedla cez víkend pred pracovným týždňom, alebo dokonca použitie mrazených surovín, či hotových jedál, ktoré ste si pripravili vopred z bezpečných surovín a jednoducho si ich zoberiete do práce.

Ak identifikujete niektoré potraviny, ktoré vám môžu vyvolať príznaky, ako je kofeín z kávy, mastné jedlá alebo dokonca korenené jedlá, je najlepšie sa im počas pracovnej doby vyhnúť.

Niekedy sa môžete dostať do situácie, že si neviete správne odkontrolovať ingrediencie zjedeného jedla, prípadne si v zúfalstve z výberu, vyberiete niečo, čo môže obsahovať viac FODMAP. Tu je niekoľko tipov, ako  si pomôcť:

Veci, ktoré treba mať poruke

Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste si mohli permanentne držať pri sebe v taške či kabelke pre vaše pohodlie:

– Kapsuly s mätovým olejom

– Tepelné zábaly (termofor)

– Pár balíčkov vreckoviek navyše pre urgentné toalety, ideálne aj vlhčený toaletný papier

– Lieky predpísané lekárom (proti hnačke, proti plynom, proti bolesti atd)

-Niektoré pochutiny alebo ovocie s nízkym obsahom FODMAP, ako sú pomaranče, zelené kivi, nezrelý banán, vlašské orechy a mandarínka, ak by ste potrebovali v zúfalstve niečo zjesť (lebo všetci jedia) a v ponuke nie je nič bezpečné

Zvládanie stresu

Termíny, požiadavky klientov, neočakávané priority… zoznam vecí, ktoré niekedy robia prácu stresujúcou, je nekončiaci. S psychologickými faktormi, ktoré potenciálne prispievajú k symptómom IBS, môže byť zvládanie stresu jedným zo spôsobov, ako udržať vaše príznaky na uzde. Tu je niekoľko aktivít, ktoré môžete vyskúšať, keď vás práca trochu zahltí a začnete pociťovať úzkosť a stres:

-Vykonajte ľahké alebo mierne cvičenie, alebo si po práci užite jogu a pilates s priateľmi

– Počas prestávky si urobte krátku prechádzku po kancelárii, alebo si urobte ľahkú prechádzku okolo budovy, po parku, či v rámci priestoru pre zamestnancov

– Zhlboka sa nadýchnite do brucha aj hrudníka, keď máte pocit úzkosti pri pracovnom stole

– Majte po ruke denník, aby ste si mohli naplánovať a sledovať svoje pracovné aktivity, snažte sa čo najviac plánovať vopred, aby ste mali pocit kontroly nad svojimi dňami

-Odveďte svoju pozornosť na inú aktivitu, napite sa čistej vody, spravte si kávu či čaj, postavte sa, prejdite sa, preneste svoju pozornosť aspoň na 5minút na niečo, čo “prepne” vaše vnímanie stresu (mne pomáha umyť si ruky v studenej vode, otvoriť si okno a zhlboka dýchať)

Môžete sa tiež porozprávať so svojím lekárom či výživovým špecialistom o vhodnej psychologickej liečbe a terapii, ktorá môže pomôcť účinne zvládnuť symptómy IBS.

Pracovný poriadok

Ak ste oslabení vzplanutiami IBS, potom by mohlo byť užitočné porozprávať sa so svojím nadriadeným o flexibilných pracovných podmienkach, ako aj o možných dňoch voľna pre chorobu. Možno ste si pred stanovením diagnózy IBS museli vziať pauzu na testovanie a lekárske vyšetrenia a mohli by ste v práci vysvetliť, že tieto zdravotné problémy pretrvávajú. Pre tých, ktorí majú prácu, ktorá poskytuje práceneschopnosť, máte plné právo vziať si voľno, ak sa necítite dobre. Získanie potvrdenia a vysvetlenia od vášho dietológa alebo lekára môže tiež pomôcť informovať vášho zamestnávateľa o tom, ako môže IBS ovplyvniť vašu pracovnú rutinu. Porozprávať sa o svojich príznakoch s dôveryhodným kolegom môže byť tiež užitočné na získanie podpory, ktorú potrebujete, ako napríklad zdieľanie niektorých pracovných úloh, keď sú vaše príznaky závažné.

Keďže práca z domu je teraz pre mnohých z nás „novým normálom“, tento spôsob práce v bezpečnom prostredí môže byť užitočný na vyváženie manažmentu symptómov a vašej pracovnej rutiny. Možno budete musieť zodpovedajúcim spôsobom upraviť rozvrh práce z domu. Na začiatku druhej fázy diéty, tzv.„retroindukcie“ to môže byť nápomocné, keď zisťujeme, koľko určitých FODMAP vieme tolerovať a niekedy sa stane, že zjeme niečoho viac ako by sme mali a naše telo zareaguje nepríjemnými symptómami. A to môže byť v práci počas bežného pracovného dňa problém. Požiadať zamestnávateľa, aby ste v tieto dni pracovali z domu, môže byť užitočné a môže efektívne znížiť stres spojený s prípadnými príznakmi z prijatých FODMAP.

Pamätajte si…

Vzplanutie IBS nie je niečo, za čo by ste sa mali cítiť trápne alebo previnilo. Nie je znakom vášho slabšieho pracovného nasadenia. Nechcete sa “ulievať” z práce, máte skutočný zdravotný problém, ktorý si niekedy vyžaduje “vypnúť”.  Keďže IBS je zdravotný stav, ktorý je čoraz viac uznávaný na celom svete, dúfam, že viac spoločností dokáže vytvoriť otvorené, rešpektujúce a psychologicky bezpečné pracovné prostredie a ponúknuť súcit a rešpekt k populácii s IBS (1).

Pretože IBS nie je nepriateľ spoločnosti, môže byť našim priateľom, len sa potrebujeme spolu skamarátiť, spoznať a nastaviť si spoločné princípy fungovania.

S rešpektom a uznaním sa to podarí lepšie a skôr.

Zdroje:

Shorey S, Demutska A, Chan V, Siah K. Dospelí žijúci so syndrómom dráždivého čreva (IBS): kvalitatívny systematický prehľad. Journal of Psychosomatic Research. 2021;140:110289.

Picture of Michaela Birkusová

Michaela Birkusová

Výživový špecialista

<<< Späť na rozcestník článkov <<<

Recepty pre vás

Chceli by ste ukážku racionálnej stravy prospešnej pre vaše trávenie?

Vymením za váš e-mail, kde dostanete zopár chutných receptov na jedlá z mojej kuchyne, ktoré obohatia váš jedálniček a podporia prirodzený mikrobióm a imunitu..

Zadajte svoj e-mail, odošlite…

A do sekundy môžete zapínať sporák.