Prečo potrebujete odborníka na úpravu stravy

 

dietolog

 

 

Prišiel za mnou klient s ulceróznou kolitídou, popri ktorej sa mu rozvinul syndróm dráždivého čreva. Je to pomerne časté kombo.

A začal mi vysvetľovať, že neje žiadnu zeleninu ani ovocie už dlhšie (rozumej cca 2roky), lebo mu lekárka-gastroenterologička povedala, že z vlákniny ho bude nadúvať a že pre jeho postihnuté črevo nie je vláknina dobrá.

Možno aj pridala informáciu, že len “dočasne” nemá jesť všetko “zelené”, ale to on už nepochytil, a ona na kontrole po mesiaci nemala časopriestor na ďalšie vysvetľovanie.

Našťastie, jeho sedliacky rozum mu povedal, že to takto nie je správne. Hľadal na nete a našiel mňa. Spolu sme upravili jeho jedálniček tak, aby sa opäť vrátil k zelenine, ovociu, vyhli sme sa “nadúvačom” v jeho čreve a čuduj sa svete, jeho ulcerózna kolitída si spinká a on sa cíti pri sile. Mikrobióm je posilnený a šťastný.

No a začal tento klient chodiť do posilky, lebo to ho bavilo predtým a chcel sa k cvičeniu vrátiť. A už sa cítil dobre, silný a plný energie, tak prečo nie.

Tam natrafil na “super-truper-hyper” šikovného trénera, ktorý možno rozumel tomu, ako obsluhovať stroje a koľko drepov treba spraviť na sexi stehná, začal sa mu však montovať do stravovania.

A nepomohlo ani upozornenie klienta, že on má ochorenie čriev a má stravu nastavenú správne s odborníkom.

Trénerik dobiedzal a snažil sa tlačiť do klienta “aspoň” proteíniky, lebo nech to jeho cvičenie má nejaký zmysel a svaly porastú. Šak nebuď “baba”, hovoril mu…

Opäť nastúpil sedliacky rozum klienta, chvalabohu, a spojili sme sa aj k tejto téme. A dohodli sme sa, že ak to nepôjde po dobrom, a nepomôže vysvetľovanie, pôjde to po zlom, zmení klient trénera.

Pomohlo, tréner po jasnom upozornení prestal dobiedzať…hoc sem-tam ešte tichšie pripomenie, že predsa len tých bielkovín by mal klient jesť viac. Aby svaly….

Nedajte sa opiť rožkom, ak máte akékoľvek chronické ochorenie, poraďte sa o svojom stravovaní so “študírovaným” profesionálom v oblasti výživy. Ale fakt študovaným, nie len tak trošku, online, 7h a s “certifikátom”. A ak máte nedajbože kombináciu viacerých ťažkostí a chorôb, ako tento môj klient, kde sme reálne riešili vážne ochorenie tráviaceho traktu a do toho citlivé trávenie, tam už skutočne nie je priestor na “tejto pani pomohlo toto” a “poznám človeka, ktorému pomohli takéto doplnky”. Tu už sa zahrávate s ohňom a verte, nestojí to za to.

Lebo blbá strava vám vie zničiť telo. A privodíte si veľké problémy, ktoré sa potom ťažko opravujú. Možno sa ani nebudú dať už opraviť, potom sa už môžete na neodborníka len hnevať, ale to už nepomôže…

Michaela Birkusová

Michaela Birkusová

Výživový špecialista

Recepty pre vás

Chceli by ste ukážku racionálnej stravy prospešnej pre vaše trávenie?

Vymením za váš e-mail, kde dostanete zopár chutných receptov na jedlá z mojej kuchyne, ktoré obohatia váš jedálniček a podporia prirodzený mikrobióm a imunitu..

Zadajte svoj e-mail, odošlite…

A do sekundy môžete zapínať sporák.