Prečo máte IBS?

vlaknina, crevo, citlive, travenie, syndrom drazdiveho creva, ibs, ibd

Aký je život so syndrómom dráždivého čreva? Čo pomáha pri zhoršenom stave a ako sa oslobodiť od života “na záchode”? Je vôbec možné žiť normálne, ak je naše trávenie extra citlivé a reaguje na všetko, čo ste zjedli bolesťami, nafukovaním, kŕčami a záchodovými trouble?

 

Syndróm dráždivého čreva (IBS) sa spája s hypersenzitívnym nervovým systémom. Naše telo sa niekedy pri hoc aj malom náznaku nekomfortu “zblázni” a nesprávne vyhodnotí tento stav ako závažný. A spustí kadejaké nepríjemné symptómy v trávení a prežívaní, ktoré vedia znepríjemniť každý jeden deň.

PREČO VIEM O IBS TOĽKO VEĽA?

Keď som mala 15 rokov, prvýkrát som bola na “hadičke”. Lekár mi nič nenašiel, možno aj niečo iné vyšetril (už si nepamätám, je to skoro doba kamenná) a poslal ma preč s výhražným výrazom, že som simulant a nechcem chodiť do školy.

Mne to však nepomohlo.

Niekedy ma brucho bolelo, niekedy nebolelo.

Niekedy ma prehnalo, niekedy zapchalo.

Nasadila som si diétku, len takú, ako som si sama vymyslela, a bolo mi hej. Odsledovala som si potraviny, po ktorých mi bolo horšie.

A všimla som si, že keď mám pred náročnou písomkou, tak mi je horšie. Brucho hnevá viac.

Mama bola zo mňa zúfalá, nevedela mi pomôcť, tak som o mojom bruchu radšej nič nehovorila, veď aj tak má starostí až nad hlavu.

AKÝ JE SYNDRÓM DRÁŽDIVÉHO ČREVA?

Syndróm dráždivého čreva je taký. Nestály, prekvapujúci, neočakávateľný a frustrujúci. Tí, ktorí ním trpíte, viete o čom hovorím.

Tí, ktorí vedľa nás žijete, asi veľmi nechápete. Hoc sa možno aj snažíte.

Ak prestaneme hovoriť, že nám je “blbo”, neznamená to, že nám už blbo nie je. Len sme si všimli, že vám, okolo nás, to vadí. Lebo nám možno aj chcete pomôcť, ale neviete ako. Často ani sami nevieme, ako si pomôcť.

Citlivé trávenie je spojené s citlivým nervovým systémom.

Preto sú ľudia so syndrómom dráždivého čreva častejšie aj ľudmi s úzkosťami, s depresiami, s hypersenzitivitou, s nervozitou, s únavou, sú to však stále ľudia. Chcú žiť komfortný, spokojný, plnohodnotný život.

A chcú pre svoje pohodlie spraviť hocičo.

A aj kadečo.

Syndróm dráždivého čreva (nájdete často aj skratku IBS), je multifaktoriálny problém. Neexistuje naň jeden liek, jedna diéta, jedno riešenie. Je dôležité pochopiť svoje telo, jeho reakcie, nájsť si vlastné terapeutické spôsoby, ktoré pomáhajú.

 

DIAGNOSTIKA ZA VAMI

 

Máte za sebou sériu vyšetrení na gastro ambulancii, kde vám nič nenašli. Respektíve povedali vám, že ste, chvalabohu, zdraví. Len asi trpíte na citlivé trávenie, tzv syndróm dráždivého čreva, možno použijú skratku IBS (irritable bowel syndrome). A pošlú vás domov, v lepšom prípade, s papierom vhodných potravín a vhodnej úpravy životného štýlu.

Môžete si vydýchnuť, lebo máte “len” citlivé trávenie. Nič horšie. Žiadny vážny problém.
Aj keď pocity, ktoré denne zažívate, nie sú určite príjemné a niekedy máte pocit, že možno už aj umierate.
Vidíte v tomto opise seba?

Ak áno, tak vitajte vo svete “citlivých ľudí s citlivým trávením”. A verte, že to, že máte “len” syndróm dráždivého čreva je fakt skvelé, obišli ste dobre. Lebo citlivé trávenie sa dá skrotiť a viete s ním žiť v pohode do konca života.

ČO ĎALEJ

 

Ak ste dostali od lekára diagnózu syndróm dráždivého čreva, mali by ste dostať doporučenie na špecializovaného výživového, či nutričného špecialistu. Odborníka, ktorý je školený a trénovaný na pomoc práve ľuďom s citlivým trávením.

Ktorý presne vie, ako vám pomôcť pochopiť vaše “spúšťače”, ktorými sa vo vašom tele spustia nepríjemné symptómy.

Lebo každý človek má iné spúšťače, neexistuje univerzálna rada pre všetkých.

Manažment IBS je postavený na viacerých pilieroch a práve kvalifikovaný výživár vie presne “dokončiť” diagnostiku IBS a spolu s vami objaviť spúšťače vašich ťažkostí.

Práve toto je najdôležitejšie nájsť a opraviť.

Možno niečo vyradiť z jedálnička.

Možno niečo upraviť v životospráve.

Možno sa naučiť správne dýchať.

Preto nie je vôbec vhodné, aby ste odchádzali z ambulancie s diagnózou syndróm dráždivého čreva a len papierom “vhodné potraviny”. Takto sa to už nerobí.

Aj na Slovensku máme kvalifikovaných výživárov, ktorí majú odborné vzdelanie, aby vám pomohli nastaviť jedálniček a životný štýl v súlade s vašim životom, prácou, potrebami a s vaším citlivým trávením.

A nie, nevie to urobiť Juro, ktorému pomohlo vyradiť vajíčko.

A ani Zuza, čo prestala jesť všetko mliečne a odrazu jej je dobre.

JEDLO AKO LIEK

 

Úprava jedálnička je len jednou časťou manažmentu citlivého trávenia. Pri práci s kvalifikovaným výživárom si prejdete špeciálnym lowFODMAP protokolom, v ktorom sa spolu snažíte odhaliť potraviny, či skupiny potravín, na ktoré reaguje vaše trávenie spustením symptómov.

LowFODMAP protokol je špeciálny medicínsky protokol, ktorý je vyvinutý lekármi a odborníkmi v Austrálii na Monash University a neustále sa vylepšuje. Počas tohto špeciálneho protokolu si jasne definujete, či je vašim problémom to, čo zjete. Má svoje presne stanovené pravidlá, časové hranice a musí byť manažovaný odborníkom.

Nie je správne ho robiť “len tak trošku”.

Musí byť vždy urobený na 100%.

A aj pochopený na 100%.

Preto je skutočne nutné obrátiť sa pri absolvovaní lowFODMAP protokolu na odborníka trénovaného a školeného na jeho absolvovanie.

Lebo možno, čuduj sa svete, vaším hlavným problémom ani nie je tak jedlo, ale niečo iné.

Možno je to stres.

Možno nesprávny životný štýl.

Nedostatok pohybu.

Málo spánku.

Možno niečo iné.

A toto neodhalíte sami. Nedokážete “čítať” v záznamoch svojho stravovacieho a symptomatického denníka tak, ako to dokáže odborník.

Ak dlhodobo ostanete na eliminačnej diéte v princípoch lowFODMAP protokolu, vystavujete sa viacerým rizikám pre svoj organizmus.

Môžete si svoj stav ešte zhoršiť. A pokojne si rozbehnúť nové intolerancie a tráviace ťažkosti.

IBS AKO KAMARÁT

 

Ak teda dostanete od lekára diagnózu IBS – syndróm dráždivého čreva, neuspokojte sa s usmernením na jednom papieri a doporučením na zníženie stresu.

O tom to nie je.

Začnite svoje trávenie riešiť hneď. Neodkladajte to po dovolenke, po sviatkoch, po narodeninách…Čím dlhšie sa budete točiť v začarovanom kruhu symptómov a zhoršeného stavu, tým viac budete frustrovaní, unavení, vyčerpaní, znechutení a o to dlhšie sa budete dávať do poriadku.

S IBS môžete byť kamaráti.

Dá sa s nim žiť v pohode a porozumení.

Len potrebujete presne vedieť, čo je vaším spúšťačom zhoršeného stavu.

Niekedy je to len jedna maličkosť v jedálničku.

Inokedy pochopenie svojho života.

Každopádne to stojí za to, lebo kvalita života aj pri citlivom trávení vie byť špičková.

(článok písaný pre potreby vzdelávania klientov pre www.iprobio.sk)

 

Ak hľadáte kvalitný zdroj informácií o lowFODMAP stravovaní vhodnom pri IBS a SIBO, tu je môj ebook. Lepšiu literatúru na našom trhu nenájdete 🙂

Michaela Birkusová

Michaela Birkusová

Výživový špecialista

Recepty pre vás

Chceli by ste ukážku racionálnej stravy prospešnej pre vaše trávenie?

Vymením za váš e-mail, kde dostanete zopár chutných receptov na jedlá z mojej kuchyne, ktoré obohatia váš jedálniček a podporia prirodzený mikrobióm a imunitu..

Zadajte svoj e-mail, odošlite…

A do sekundy môžete zapínať sporák.