Search

Syndróm dráždivého čreva (IBS)

 

Povedal Vám lekár po miliarde vyšetrení, že Vám vlastne ani tak nič nie je a že máte pravdepodobne syndróm dráždivého čreva? A že na to neexistuje liečba, len musíte držať diétu a nestresovať sa?

 

Mám pre Vás super správu, lebo IBS (syndróm dráždivého čreva) sa dá pekne kontrolovane manažovať a ja sa Vám pokúsim v skratke povedať, čo to vlastne je a aké sú zaužívané terapeutické postupy pri manažmente IBS.

 

Čo to je IBS

 

Syndróm dráždivého čreva (IBS, skratka z ang. názvu irritable bowel syndrome) je funkčná porucha tráviaceho traktu, ktorá postihuje veľkú časť globálnej populácie. Vyznačuje sa chronickými ťažkosťami ako žalúdočné kŕče, nadúvanie, bolesti brucha, hnačky a zápcha.

Príznaky ochorenia majú tendenciu prichádzať a odchádzať a môžu trvať vždy niekoľko dní, týždňov alebo mesiacov. Ide však o celoživotné ochorenie, na ktoré neexistuje liečba. Pri syndróme dráždivého čreva sa liečia príznaky a najmä vďaka dostupným spôsobom liečby sa dajú udržiavať pod kontrolou.

 

Príznaky syndrómu dráždivého čreva

 

Prvé príznaky sa zväčša začínajú objavovať počas adolescencie (raná dospelosť) a ochorenie postihuje častejšie ženy ako mužov (najmä z dôvodu hormonálnych zmien). Udáva sa, že výskyt u žien môže byť až 1,5 až 3-násobne vyšší. Medzi najčastejšie príznaky radíme:

  • bolesť alebo kŕče v bruchu,
  • nadúvanie,
  • hnačka,
  • zápcha,
  • poprípade hnačka, ktorá sa strieda so zápchou.

Vyskytnúť sa však môžu aj iné prejavy ako bolesť na hrudi, bolesť chrbta, závraty, migrény či únava.

 

Prečo vzniká ochorenie IBS?

 

Proces vzniku syndrómu dráždivého čreva nie je lekárom známy, no vieme, že ide o multifaktoriálne ochorenie, čiže ho spôsobuje niekoľko faktorov. Udáva sa, že na predispozíciu na ochorenie či jeho zhoršenie má vplyv:

Pôvodne sa predpokladalo, že IBS môže primárne spôsobovať napríklad stres či abnormálne interakcie na osi črevo-mozog. Posledné výskumy však naznačujú zvyšujúcu sa relevantnosť aj iných faktorov, napríklad črevného mikrobiómu a jeho nerovnováhy (dysbióza).

 

Liečba IBS

 

V odborných kruhoch koluje hypotéza, že poškodenie črevného mikrobiómu môže viesť k aktivácii imunitného systému v črevách, čo pravdepodobne spôsobuje mierny zápal. Tento zápal potom môže prispievať k rozvoju alebo zhoršeniu príznakov ochorenia IBS.

Ochorenie IBS sa nedá úplne vyliečiť – liečba sa preto zameriava na zmiernenie príznakov ochorenia s cieľom udržať ich čo najdlhšie pod kontrolou. Ochorenie je totiž typické tým, že sa striedajú obdobia zlepšenia a zhoršenia.

 

lowFODMAP

 

Medzi hlavné terapeutické postupy patrí úprava jedálnička s cieľom vyhýbať sa spúšťačom ochorenia, pracuje sa so systémom stravovania lowFODMAP, zmena životného štýlu a užívanie niektorých liekov. V rámci doplnkovej liečby sa doporučujú na posilnenie mikrobiómu užívať aj probiotiká.

Zmena jedálnička je nevyhnutnou súčasťou liečby všetkých pacientov s chronickým ochorením tráviaceho traktu. Príznaky sa však líšia od pacienta k pacientovi, a preto je nevyhnutné myslieť nato aj pri príprave vhodného jedálnička. Najlepšie spravíte, ak sa zveríte do rúk odborníka, ktorý vie pracovať s lowFODMAP stravovaním, má skúsenosť s ochoreniami tráviaceho traktu a vie Vás dobre manažovať na Vašej novej ceste životom. Tak, aby ste sa opäť cítili dobre a zdravo a mali svoje IBS pod kontrolou.

Dôležité je dbať aj na pestrosť a vyváženosť jedálnička – chýbať by nemala vláknina, vitamíny a minerály. Odporúča sa konzumovať jedlo v menších dávkach päťkrát do dňa. Správnu skladbu jednotlivých jedál je dobré udržiavať aj v zásadách správneho príjmu energie, vyváženosti makroživín (sacharidy, tuky, bielkoviny).

Akékoľvek zápalové ochorenie tráviaceho traktu výrazne obmedzuje kvalitu života pacienta. Nutnosť vymeškať školu či deň v práci, nepohodlie, vyčerpanosť či frustrácia z chronického ochorenia môžu viesť k zhoršeniu stavu. Ako už bolo vyššie spomenuté, samotný stres zhoršuje ochorenie, a preto je namieste dbať aj na psychické zdravie. Pomôcť môže nácvik zvládania stresových situácií, psychologický pohovor, psychoterapia či relaxačná terapia.

 

Pohyb

 

Netreba zabúdať ani na pravidelný pohyb, napríklad chôdzu, jogging, plávanie, bicyklovanie či jogu. Vhodne zvolený šport v primeranej frekvencii a intenzite zníži stres a podporí normálny pohyb čriev.Odborné štúdie doporučujú pacientom s IBS vyhýbať sa fyzicky náročným športovým aktivitám, ktoré nárazovo zaťažujú organizmus.

Primárnym cieľom terapie by mala byť vyššie spomínaná nefarmakologická liečba. V mnohých prípadoch sa však nedá vyhnúť užívaniu liekov, pričom liečba je veľmi individuálna v závislosti od toho, aké príznaky u pacienta prevládajú. Najčastejšie sa využívajú antidiarhoiká, spazmolytiká, psychofarmaká či iné lieky podľa potreby.

Veľmi často v prvých mesiacoch terapie skúsený výživový poradca nastaví pacientom s IBS individuálnu suplementáciu na podporu obnovy črevnej funkcie, na stimuláciu imunitného systému, zlepšenie spánku a pokrytia nevyhnutných minerálov a vitamínov. Mnoho pacientov s IBS totiž funguje na “svojej” veľmi obmedzenej strave, ktorá nedostatočne dopĺňa do ich organizmu vitamíny a minerály.

 

Čo teda potrebujete spraviť?

 

Ak ste sa v riadkoch vyššie našli, ak Vám lekár stanovil diagnózu syndróm dráždivého čreva, tak je najvyšší čas, aby ste vyhľadali skúseného výživového terapeuta, ktorý má skúsenosti s manažmentom IBS.

 

A hlavne si pripravte trpezlivosť.

 

Zvládnuť celý problém s Vašim trávením bude chvíľu trvať a bude závisieť od Vašej snahy. Navždy ostanete len Vy a Vaše IBS.

 

Výživový terapeut je tu preto, aby Vám pomohol zmeniť smerovanie, upraviť stravovanie, pochopiť súvislosti a svoje telo, naučil Vás ako-kedy-prečo, vysvetlil Vám nejasnosti, ale neexistuje univerzálny “liek”, ktorý by Vás vyzdravel.

 

Mnoho pacientov s IBS po niekoľkých mesiacoch skúšania, testovania, chápania a trpezlivého akceptovania svojho trávenia dospeje k spokojnosti, ku kvalitnému životu s minimálnymi obmedzeniami. A to by mal byť cieľ.

 

Teším sa na Váš a Vaše IBS 🙂

Spolu to určite zvládneme, sľubujem.

 

Michaela

 

Picture of Michaela Birkusová

Michaela Birkusová

Výživový špecialista

<<< Späť na rozcestník článkov <<<

Recepty pre vás

Chceli by ste ukážku racionálnej stravy prospešnej pre vaše trávenie?

Vymením za váš e-mail, kde dostanete zopár chutných receptov na jedlá z mojej kuchyne, ktoré obohatia váš jedálniček a podporia prirodzený mikrobióm a imunitu..

Zadajte svoj e-mail, odošlite…

A do sekundy môžete zapínať sporák.