Search

Zapekaná cuketa

 

Leto, záhradka, cuketa, cuketa, cuketa, tekvica, cuketa….Ak máte záhradu a zasadili ste si cuketu, tento rok bol prajný, ja mám plnú mrazničku cukety aj nakrájanej aj strúhanej.

 

10min príprava/30min pečenie

 

INGREDIENCIE:

1 stredne veľká cuketa

strúhaný parmezán

2 vajíčka

1ks bezlaktózová smotana na varenie

olivový olej (alternatívne repkový olej)

soľ, korenie

 

POSTUP:

Cuketu si poriadne umyte a nakrájajte na rovnako hrubé kolieska. Ak chcete variť pre veľkú rodinu, pridajte si na ingredienciách a použite väčší pekáč. Parmezán, alebo čedar postrúhajte, ak ste nekúpili už rovno strúhaný.

 

Nakrájané cukety si dajte do veľkej misky, pridajte olivový olej (tak akurát), osoľte, okoreňte, zatvorte misku pomocou prikrývky na hrniec tak, aby bola miska úplne zatvorená a poriadne premiešajte cuketu s olejom, soľou a korením.

 

Takto naolejované a ochutené cukety začnite ukladať do zapekacej misky, spravte najprv jednu vrstu, na ňu dajte vrstvu strúhaného syru, prikryte cuketami a takto opakujte vrstvenie dokým neminiete cuketu a syr, alebo už sa to nezmestí do zapekacej misky.

 

V menšej miske si zmiešajte smotanu na varenie a vajíčka, pridajte štipku soli, pokojne aj korenie, dobre premiešajte a prelejte touto zmesou cukety a syr v zapekacej miske. Na vrch ešte posypte trošku syra a dajte piecť do rúry na cca 30min pri teplote 180st.

 

Pridajte si k zapekanej cukete listové šaláty, paradajky, uhorku a pokojne, ak máte doma mäsožrúta, nabudúce skúste spraviť malú zmenu a vymeňte jednu vrstvu strúhaného syra medzi cuketami za mleté morčacie mäso, ktoré ste zmiešali s jedným vajíčkom, soľou a korením.

Picture of Michaela Birkusová

Michaela Birkusová

Výživový špecialista

<<< Späť na rozcestník článkov <<<

Recepty pre vás

Chceli by ste ukážku racionálnej stravy prospešnej pre vaše trávenie?

Vymením za váš e-mail, kde dostanete zopár chutných receptov na jedlá z mojej kuchyne, ktoré obohatia váš jedálniček a podporia prirodzený mikrobióm a imunitu..

Zadajte svoj e-mail, odošlite…

A do sekundy môžete zapínať sporák.